poniedziałek, 29 lutego 2016

WYBRANA - NAOMI NOVIK

 ★★★★★★★★☆☆


Agnieszka jest początkującą czarownicą, która została wybrana. Smok, co dziesięć lat wybiera jedną dziewczynę z Doliny i zabiera ją do swojej samotnej wieży. Tym razem jednak udaje mu się dokonać wyboru niezwykłego, bowiem Agnieszka łamie wszelkie reguły i konwenanse, a dodatkowo ma intuicyjny dar posługiwania się magią prostą i zwyczajną. Nie pasuje do roli służącej, a tym bardziej do rangi czarodzieja królewskiego. Jest nową wersją Baby Jagi, co w konsekwencji prowadzi do odkryć i niezwykłych i wielkich.
Bór nawet nie wie, kto do niego wkroczy i co jest w stanie zdziałać łącząc intuicję z magią ziemi. A to dopiero początek…

„Czy jest coś poza ludźmi, dla czego warto trwać?

Autorka stworzyła nową i nowatorską baśń, opartą na walce dobra i zła, przeciwstawiając wiejską czarownicę mrocznej potędze Boru. To z nim toczy się walka, o życie i przetrwanie. Jednak i sam Bór ma swoją historię, dowodząc, że potwory są dziełem człowieka, tej egoistycznej, zazdrosnej i zaborczej istoty, która chce władać całym światem. Opowieść lekka, a zarazem pełna emocji, nasączona prawdą o ludziach, a jednocześnie bajkowym klimatem i baśniowym moralizatorstwem. Cenna i jednakowoż przyjemna, podkreślająca siłę przyjaźni, miłość do ziemi i rodziny, piętnująca dworskie intrygi i egoizm. Jednocześnie docierająca do dna serc, pozwalająca i nakazująca zrozumienie.

„- Jesteś wariatką? - zapytał mnie po chwili niemal z zaciekawieniem.
- Myślałam, że zamierzasz wrzucić mnie do pieca - powiedziałam (...).”

Uwielbiam takie historie. Może wydawać się, że czytamy bajkę, a jednocześnie z każdą kolejną stroną zdobywać przekonanie, że przyjemność czytania to wynik dobrego stylu, przyjemnego języka, niebanalnych bohaterów i ciekawego pomysłu na opowieść. Dynamika, nieoczywiste zwroty akcji, wieloaspektowe łączenie wątków i magia w wydaniu zmysłowym, subtelnym, często niemal organicznym. Urokliwa fabuła, mocno klimatyczna i jednocześnie bardzo „swojska”, ciepła i bliska sercu.
Wyśmienita uczta dla czytelnika i wcale nie dedykowana jedynie młodemu pokoleniu.

Zdecydowanie jestem oczarowana.2 komentarze:

 1. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą powieścią!

  http://www.lekturia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi interesująco :D

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Sample Text